forumforumfelicitarihoroscop

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare   ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Impas

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TopFeminin.ro -> Viața în doi
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
CINEVA

Data înscrierii: 01/Apr/2010
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 01, 2010 2:18 pm    Titlul subiectului: Impas Răspunde cu citat (quote)

Asist cu uimire si neputinta la ''caderea'' relatiei mele.
Sunt de doi ani intr-o relatie cu un barbat ceva mai in varsta ca mine. La inceput, inconstienta si indragostita, nu am realizat care sunt implicatiile unei relatii cu un barbat divortat si cu o fetita destul de mare. Totul parea si chiar a fost roz la inceput: comportament ireprosabil, vigoare si tinerete spirituala, distractie, totul mergea perfect. Nelocuind in acelasi oras. m-am hotarat sa ma mut la el, pentru a putea fi cu cel pe care eu il consideram si il consider dragostea vietii mele. Numai ca viata nu e intotdeauna asa cum ne-o dorim.
Totul era ''perfect'', cu fata ma inteleg bine si s-a mutat si ea cu noi, concediile erau frumoase dar intotdeauna cu ''Cristina'' care are 16 ani. Viata mea usor usor a inceput sa fie lasata pe locul ''n-spe''. Nu am nimic cu ea, pot spune ca mi-e foarte draga chiar, dar ma simt sufocata de atentia excesiva pe care El i-o acorda, si neatentia excesiva aratata fata de mine. Povestea e lunga si poate plictisitoare, cert e ca ma simt o intrusa in viata lor. Totul.....absolut totul se reduce la nevoile ei. Eu trebuie sa o astept cu mancarica gata de la scoala, eu trebuie sa-i spal si eventual sa-i calc , sau sa-i fac curat (pe cea din urma am refuzat-o din prima clipa, nedand drept la replica). Trebuie sa-mi sacrific planurile, iesirile in oras (si asa extrem de rare), excursiile, daca se intampla ca ''Cristina'' sa aiba nevoie de tati. Repet, problema mea e comportamentul lui, nu copilul, asa ca rog mamicile sa nu ma judece gresit.
Sunt deziluzionata de fiecare data cand intru in casa si vad peste tot poze cu ea, dar cu mine nici una, cand ne intalnim cu prieteni si nu vb decat de realizarile ei sau cand cunoastem o persoana noua si arata poze cu ea. Poate e invidie, nu stiu....poate gresec eu, dar mi-as dorii macar o data, macar 5 minute, sa fiu eu centrul universului lui.
De cateva luni a intervenit si problema numarul 2: am devenit sclava lui, care in permanenta trebuie sa faca ceva(ma refer la mancare, curatenie, calcat, etc). Daca stau 5 minute cand ma intorc de la scoala, ma intreaba :''dar tu nu ai nimic mai bun de facut?''
Vorbele frumoase sau transformat in tipete si reprosuri cu toate ca eu stau si-n cap daca imi spune.
Ma simt urata, cu toate ca-s frumoasa, proasta desi ma duce capul, batrana desi radiez de tinerete.
De cateva zile m-am hotarat sa renunt la aceasta relatie care nu poate sa-mi mai aduca nimic bun....problema e ca nu am curajul sa fac asta, il iubesc prea mult si e omul langa care ma vad imbatranind (dar nu prematur).

nu va feriti sa va scrieti parerile, caci mi-e sete de ele, chiar daca sunt din partea unor persoane pe care nu le cunosc.

cu drag
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Emotia

Data înscrierii: 02/Apr/2010

MesajTrimis: Vin Apr 02, 2010 11:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Total intamplator, am descoperit acest forum, citind, cu emotie, povestea asezata de tine in cateva randuri. Nu stiu exact ce mi-a atras atentia...poate sunt mai sensibila in acest moment. Mi se pare atat de bizar cum obisnuinta unui barbat impartasita cu femeia de langa el se transforma incet in posedarea ei si incet, incet o oarecare ignorare se arata si el parca uita ca ea exista langa el, ca ea este cea care i-a oferit zambete in zilele umbroase, un sarut alungandu-i singuratea in lume, o mana calda si un gand bun in clipele intunecate. Am intampinat momente de acest fel, intr-adevar diferite de ceea ce se petrece cu tine acum. Prima mea incercare de a-i atrage atentia din nou a fost sa schimb cate ceva la mine, caci desigur ai impresia ca si tu esti cumva de vina pentru tot ce se petrece. Este un subiect amplu, nu voi intra in detalii acum, dar o transformare nu foarte mare atat pentru femeie care iubeste cat si pentru cel care o iubeste, ajuta sa i se aminteasca de ce iubeste aceasta anume femeie, si nu alta. Monotonia intervine adesea, este normal, insa sentimentele nu se risipesc daca in permanenta oferi ceva nou. De asemenea, este natural, sa ii oferi din ce in ce mai mult si sa primesti din ce in mai mult, iar diversitatea lucrurilor este intotdeauna un element esential. Urmatoarea etapa este comunicarea cu el, impartasirea framantarilor care ingheata frumusetea clipelor alaturi de el. Asa va intelege mai bine...In speranta ca acest comentariu te va ajuta in limpezimea gandurilor, iti doresc putere sa reusesti sa-i deschizi ochii, din nou!
Sus
elenamasaj

Data înscrierii: 10/Aug/2010

MesajTrimis: Lun Aug 16, 2010 11:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu zic sa nu mai pierzi timpul cu el....mai bine fara el decat cu el...cunosc pe cineva care sta cu unu tot asa mai matur de 7 ani...copil, tot tacamul..la fel ca in situatia ta....si a inceput sa regrete....vacantele cu baiatul, baiatul in sus, baiatul in jos....esti tanara de ce sa-ti pierzi timpul asa???? nu se merita ti-o zic eu, chiar nu se merita....o sa regreti mai tarziu..si pana la urma 2 ani, sa fim seriosi nu e chiar asa mult...eu zic ca ai fost impresionata la inceput si de aia te-ai indragostit de el...e si normal, erai mai mica, un om mai matur statea cu tine...te facea sa te simti femeie..eheee..poveste lunga...hai sa ai grija de tine si sa ne tii la curent...sa ne spui ce ai mai facut...
Sus
pantoficustil

Data înscrierii: 12/Oct/2011

MesajTrimis: Dum Oct 30, 2011 6:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu cred ca pierdeerea timpului isi mai are locul aici, cel mai bine este sa te desparti de el, cu siguranta va fi greu dara ce sa-i faci, daca a inceput sa se comporte asa cu tine, cu siguranta ca nu se va schimba, niciodata nu o fac, nu ai de sa stai sa suferi, daca nu stie sa te aprecieze acum vei vedea ca pe viitor cand vei pleca se va trezi , dar atunci va fi prea tarziu, nu iti recomand sa mai stai cu el, meriti cu siguranta ceva mai bun, eu iti spun sa-ti iei inima in dintri si sa pleci, este ce mai buna optiune pentru tine, multa bafta si as fii fericita...iti doresc...
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TopFeminin.ro -> Viața în doi Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
TopFeminin.ro