forumforumfelicitarihoroscop

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare   ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cat trebuie sa luam in greutate in ultimul trimestru de sarc

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TopFeminin.ro -> Tinere mămici
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
VIATA-SANATOASA

Data înscrierii: 26/Noi/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 09, 2008 12:41 pm    Titlul subiectului: Cat trebuie sa luam in greutate in ultimul trimestru de sarc Răspunde cu citat (quote)

Cat trebuie sa luam in greutate in ultimul trimestru de sarcina

Ultimul trimestru de sarcina

Greutatea joaca un rol important in timpul sarcinii , fiind un indiciu ca mama si copilul se simt bine.

O viitoare mama se ingrasa in timpul sarcinii 10-15 kilograme.

Parametrii ideali in ultimele 3 luni ar fi :

luna a 7 a = 400-450 gr /saptamana luna a 8 a = 500 gr
saptamana luna a 9 a = 500 gr pe saptamanaluna a 10 a = nici un gram in plus

La nastere kilogramele care se pierd constau in :

copilul = 3-4 kilograme
lichid amniotic = 1/2-1 kilogram placenta = 1/2 kilograme
placenta uterina = 1/2 kilograme vezica = 1/4 kg muschi si tesutul adipos = 4-5 kg mai mult sange si mai mult lichid in celule = 1/2 - 1 1/2 kg

CARNEA DE VITA CU HORMONI AFECTEAZA FERTILITATEA?

In timpul sarcinii, consumul de carne de vita tratata cu hormoni poate avea efecte nefaste asupra fertilitatii fatului baiat, indica un studiu american, publicat de Human Reproduction.

Studiul a urmarit 387 de subiecti americani, nascuti intre 1949 si 1983. Prin analiza lichidului seminal s-a observat ca baietii proveniti din mame care au consumat carne de vita cu hormoni mai mult de sapte ori pe saptamana, aveau calitatea spermei cu 25% mai slaba decat a barbatilor ale caror mame au avut in timpul sarcinii un regim alimentar sarac in vita.

Un lucru este sigur, inca din 1988 UE a interzis folosirea hormonilor in cresterea animalelor, ceea ce nu este si cazul SUA, unde numerosi crescatori utilizeaza inca hormonii pentru accelerarea cresterii vitelor.

hgb.jpg
 Description:
Cat trebuie sa luam in greutate in ultimul trimestru de sarcina
 Filesize:  12.1 KB
 Viewed:  11336 Time(s)

hgb.jpg

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
durusoctavia

Data înscrierii: 06/Mar/2007
Locație: Zalau

MesajTrimis: Lun Ian 21, 2008 9:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu sunt in ultimul trimestru de sarcina. Pana acum am luat in greutate 10 kilograme si sper ca in acest ultim trimestru sa nu iau in greutate mai mult de 5 kilograme. Daca totusi ma voi ingrasa mai mult asta este. Important e sa fie bebele sanatos. Mentionez ca inainte de sarcina eram destul de slaba, asa ca probabil organismul meu are ceva kilograme de recuperat si din aceea perioada. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lauraneacsu

Data înscrierii: 12/Mai/2008
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 13, 2008 2:52 pm    Titlul subiectului: Re: Cat trebuie sa luam in greutate in ultimul trimestru de Răspunde cu citat (quote)

nu va sperii dar in ultimul trimestru de sarcina se ia intre14-20.nastere usoara ptr cele care se pregatesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
lorra

Data înscrierii: 24/Sep/2008

MesajTrimis: Joi Sep 25, 2008 12:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu cam din a patra luna am inceput sa pun pe mine k pana atunci imi era rau si nu puteam manca mai nimic....si de atunci m-am ingrasat cam 22 de kg,cam mult dar mancam putin si de multe ori pe zi.
Sus
cri_pufos

Data înscrierii: 13/Oct/2008
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Lun Oct 13, 2008 7:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

buna fetele!Eu in timpul sarcinii m-am ingrasat f mult Confused dar dupa ce am nascut am revenit la kg pe care le aveam inainte sa nasc...nu am tinut nici un fel de dieta ...
Sus
jasminpopescu

Data înscrierii: 24/Mai/2011

MesajTrimis: Vin Oct 26, 2012 4:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mese echilibrate!
mamici, nu uitati sa va hidratati si sa folositi creme hidratante ! ajuta pielea !
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TopFeminin.ro -> Tinere mămici Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
TopFeminin.ro