forumforumfelicitarihoroscop

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare   ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Sa scapam de Celulita
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TopFeminin.ro -> Anti-celulită
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
VIATA-SANATOASA

Data înscrierii: 26/Noi/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 09, 2008 12:22 pm    Titlul subiectului: Sa scapam de Celulita Răspunde cu citat (quote)

Cum se inlatura celulita?

Multi oameni incearca sa scape de celulita cu orice pret. Problema o constituie faptul, ca nu intotdeauna dietele riguroase, masajul si exercitiul fizic sunt o solutie pentru a elimina celulita.
Este necesara inlaturarea factorilor, care contribuie la dezvoltarea celulitei.

Celulita nu este doar o problema estetica.

Celulita este un avertisment: trebuie sa imbunatatesti modul de viata, alimentatie, sa te hranesti echilibrat si sa faci mai multa miscare!

Aparitia celulitei demonstreaza o disfunctie a schimbului de substante in corp.

Este semnul exterior al unor dereglari metabolice.

Pentru indepartarea celulitei este necesara o actiune complexa asupra organismului.

Trebuie sa se imbunatateasca circulatia sanguina in tesuturile adipoase, sa se activeze schimbul de substante, sa se elimine reziduurile, sa se accelereze eliminarea celulelor grase si sa se intareasca musculatura.

Incepe din interior: Nu uita sa bei cel putin 1,5 litri de apa curata potabila pe zi.

Redu consumul de cafea, alcool si mai ales bauturi acidulate.

Nicotina inrautateste circulatia sanguina si, respectiv, schimbul de substante la nivel celular, ceea ce creeaza un fond favorabil pentru dezvoltarea celulitei.

Inlatura mediul stresant, sau daca nu este posibil, consuma suplimenti de nutritie pentru o alimentatie echilibrata.

Asigura-ti aportul necesar de proteine din peste, nuci, alune neprajite, seminte, fasole, linte.

Nu este corect sa renunti definitiv la grasimi. Unele tipuri de grasimi sunt benefice.

De exemplu uleiurile vegetale neprajite ajuta la mentinerea elasticitatii pielii, iar acizii grasi din untura de peste ajuta la descompunerea grasimilor „rele”.

Grasimea animala reprezinta grasimi saturate si este grasime „rea”, contribuind la formarea celulitei si cresterea colesterolemiei. Evita sa maninci carne grasa de porc.

-Inlatura pielita si grasimea de pe carnea de pui.
-Nu consuma mezeluri, pateu.
-Consuma cat mai multe fructe si legume proaspete.
-Scade consumul de glucide rafinate, mai ales zahar.

4.JPG
 Description:
celulita stadiul 3
 Filesize:  5.3 KB
 Viewed:  30389 Time(s)

4.JPG

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
durusoctavia

Data înscrierii: 06/Mar/2007
Locație: Zalau

MesajTrimis: Lun Ian 21, 2008 9:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din cate stiu eu celulita tine mai mult de componenta genetica si mai putin de stilul de viata (alimentatie). Si ca nu exista creme miraculoase care sa o inlature sau previna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
desyre

Data înscrierii: 23/Feb/2008
Locație: pitesti

MesajTrimis: Sâm Feb 23, 2008 3:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

de ce trebuia sa pui poza aia ? uffff
celulita.. apara pt ca nu avem un stil de alimentatie potrivit, gasimile .. se depun... si apare celulita.. carnea grea.. sau grasimea de la pui.. ca la pui e bne sa mancam doar pietul, ala e cel mai slab.. dar e asa atzaos..
Sus
durusoctavia

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 10:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Celulita e o combinatie intre genetic (ceea ce se mosteneste) si factori externi care pot fi controlati (ca de exemplu alimentatie, activitate fizica etc). E o problema cu care se confrunta multe femei si cred ca exista o dorinta unanima din partea acestora de a se inventa o crema magica, care sa inlature o data pentru totdeauna aceasta problema estetica. Very Happy
Sus
desyre

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 4:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ah ce bine ar fi cu crema aia.. m-as inscrie pe lista prima, dar asta nu se poate,
femeile au pb asa ca sunt sedentare, zic eu
Sus
durusoctavia

MesajTrimis: Vin Feb 29, 2008 11:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cine stie. Lumea evolueaza...tot mai repede...
Sus
desyre

MesajTrimis: Vin Feb 29, 2008 4:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sunt realista si din cauza asta nu cred ca va aparea asa ceva oricat de repede evolueaza lumea si tehnologia
Sus
krmen21

Data înscrierii: 03/Mar/2008
Locație: braila

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 10:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu cred ca pt a scapa de celulita trebuie sa faci mult sport si sa ai o alimentatie corespunzatoare...nu sunt adepta cremelor.nu am incredere in ele.nu dau rezultate optime.oricum,sportul e sanatos!
Sus
desyre

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 12:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sportul e la baza.. cremele pot fi si ele de ajutor dar singure folosite vor fi nule.Daca ar avea un efect uimitor ar costa caeva milioane o cutiutza de crema
Sus
krmen21

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 10:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

bineinteles,sportul e cel face minuni si nu tot felul de creme Wink
Sus
desyre

MesajTrimis: Mie Mar 05, 2008 12:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

uneori nici sportul nu te mai ajuta... oricat de mult ai face. poate e ceva genetic cum sespune ca s-a descoperit
Sus
krmen21

MesajTrimis: Mie Mar 05, 2008 12:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

normal ca poate fi si ceva genetic,dar,oricum,se poate atenua ,daca nu se poate rezolva in totalitate...
Sus
desyre

MesajTrimis: Mie Mar 05, 2008 12:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am vazut acum 2 zile o tipa cam de 17 ani obeza... arata ca un purcel si nu glumesc... obrajii aia mari.. si nasu in vant... chiar ma gandeam cum or arata parintii ei.. poate avea pb cu glanda si atunci nu mai e ceva genetin
Sus
krmen21

MesajTrimis: Mie Mar 05, 2008 12:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

si asta poate fi o cauza.sunt multe persoane care au astfel de probleme,din pacate:(
Sus
desyre

MesajTrimis: Mie Mar 05, 2008 12:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da.. .dar si parintii sunt de multe ori ca au copii grasi.. toata ziua cu mancarea dupa curu lor
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TopFeminin.ro -> Anti-celulită Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
TopFeminin.ro