forumforumfelicitarihoroscop

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare   ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Bronzatul la solar -pro si contra
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TopFeminin.ro -> Îngrijirea corpului
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
madalina

Data înscrierii: 04/Iul/2007

MesajTrimis: Lun Iul 23, 2007 5:12 pm    Titlul subiectului: Bronzatul la solar -pro si contra Răspunde cu citat (quote)

Foarte multe persoane apeleaza la solar pentru a obtine un bronz natural, in ciuda avertismentelor date de medici ca acest tip de bronzare produce cancer si imbatraneste pielea. Voi ce credeti despre acest lucru? Ati folosit solarul? Daca da, ati apelat mai intai la sfatul medicului dermatolog?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AnkaG

Data înscrierii: 15/Aug/2007

MesajTrimis: Mie Aug 15, 2007 1:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu sunt studenta la medicina si am intrebat-o pe profa de derma despre solar. A zis ca nu dauneaza sanatatii mai mult decat soarele. Pentru ca si soarele poate fi un factor care duce la producerea cancerului de piele si de asemenea imbatraneste pielea. Si ne-a mai spus ca si soarele si solaraul au un efect cumulativ, adica daca anul asta te-ai "prajit" bine pielea retine chiar daca se reface, si imbatraneste mai repede.
Asa ca bronzul ala intens oricum nu e prea bun... in timp pielea imbatraneste mult mai repede + riscul de aparitie al cancerului, mai ales la nivelul alunitelor care sunt predispuse la transformare in cancer.

Eu una am ales sa merg la solar ca sa scap la pielea aia alba "ca branza", dar nu vreau sa ma fac "neagra". Plus ca la soare e destul de greu sa te expui trepat si eu ma ard foarte repede.
Dar fiecare isi face alegerile pe cont propriu.
Sus
Lucia

Data înscrierii: 15/Sep/2007

MesajTrimis: Sâm Sep 15, 2007 1:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu am nimic cu solarul .. dar de cand am vazut la televizor in nush ce tara ca a exploadat un solar nu mai merg !
Sus
adelina_luciana

Data înscrierii: 29/Sep/2007
Locație: brasov

MesajTrimis: Sâm Sep 29, 2007 4:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

faci riduri,imbatraneste pielea,favorizeaza cancerul de piele.....nu e ceva prea spectaculos,nu ?
nici cu cremele autobronzante nu sunt prea de acord...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Oana

Data înscrierii: 21/Noi/2006
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 05, 2008 8:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am o prietena care mergea destul de des la solar, insa tot anturajul nostru ii spunea sa o rareasca deoarece "nu face bine". Nu asculta de nimeni pana ce i-au aparut niste bubite pe corp si derpatologul i-a zis ca de acolo este. Nici acum nu s-a lasat de solar, dar macar l-a rarit de la 1 data la 2 saptamani la 1 data la o luna jumatate Wink
Sus
krmen21

Data înscrierii: 03/Mar/2008
Locație: braila

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 10:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu am nimic impotriva bronzului obtinut prin solar,dar nici nu-l incurajez!prefer bronzul natural,cred ca e sanatos,in timp ce solarul iti poate afecta sanatatea..oricum,nu trebuie sa exageram cu bronzul,indiferent de natura lui.in plus,brozul obtinut prin solar da o nota de artificialitate,mai ales daca e in exces!
Sus
desyre

Data înscrierii: 23/Feb/2008
Locație: pitesti

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 12:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu am apelat la solar...dar nici bronzul natural nu mai este sanatos pt ca stratul de ozon s-a subtiat... si uite asa vin radiatiile la noi si pt un bronz frumos si natural treb sa sta doar dim la soare si seara.. asa la solar te duci cand vrei, ca oricum rezultatul e acelasi.
Sus
krmen21

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 4:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da,desyre,dar e bine sa te bronzezi in mod limitat si la anumite ore.bronzul obtinut la munte e mai indicat si dureaza mai mult.
Sus
desyre

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 5:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu nu pot sa ma bronzez la munte.... eu ca ma bronzez treb sa am multaaaaaaaaaa apa langa mine... la bazin.. la mare.. chestii din astea... si la munte iti intinzi patura si stai si te coci la soare... si stai si mult,,,,
daca vrei un bronz repede si frumos.. te bronzezi pe apa... apa atrage soarele si gata Smile garantat
Sus
krmen21

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 7:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

depinde de preferinta fiecaruia.sunt unele persoane care se bronzeaza pe bloc si sunt foarte multumite si nu se mai complica nici cu marea,nici cu muntele;)
Sus
desyre

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 11:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

atunci totul depinde de pretentiile fiecaruia....
Sus
krmen21

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 11:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

bineinteles.nu toata lumea poate si vrea sa faca acelasi lucru
Sus
desyre

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 11:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pai daca ar fi toata lumea la fel ar fi o mare monotonie si o mare plictiseala.. ce ar fi sa vezi pe str lumea imbracata la fel... sa vezi pe toata lumea imbracata in negru.
Totul depinde de pigmentul pe care-l are o persoana.. niciodatanu mi-a placut o blondacu un bronz accentuat.
Sus
krmen21

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 11:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

app,eu am vazut blonde cu bronz accentuat carora le statea f bine.
Sus
desyre

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 11:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu am vazut-o pe delia matache si ii statea oribil
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TopFeminin.ro -> Îngrijirea corpului Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 1 din 4

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
TopFeminin.ro