forumforumfelicitarihoroscop

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare   ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Un alt fel de ingrijire, care nu se vede
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TopFeminin.ro -> Îngrijirea corpului
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sarmisegetuza

Data înscrierii: 21/Iun/2007

MesajTrimis: Joi Iun 21, 2007 4:25 pm    Titlul subiectului: Un alt fel de ingrijire, care nu se vede Răspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti voi despre frecventa cu care ar trebui facute controalele ginecologice? Nu de alta, dar am citit recent ca Romania este fruntasa in Europa la rata mortalitatii datorate cancerului de col uterin (de 6 ori mai mare decat media tarilor UE, si de 2-2,7 ori mai mare decat in tarile Europei Centrale si de Est). Si asta din cauza diagnosticarii tardive a bolii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Oana

Data înscrierii: 21/Noi/2006
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 25, 2007 9:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu cred ca trebuie sa mergem la control ginecologic de 2 ori pe an sau in cel mai rau caz o data pe an; ca si analizele de sange macar o data pe an trebuie facute. trebuie neaparat!
Sus
Sarmisegetuza

Data înscrierii: 21/Iun/2007

MesajTrimis: Lun Iul 02, 2007 10:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, Oana, cred ca ai dreptate. Nu degeaba li se recomanda celor care au avut leziuni pe col sa isi faca un control la fiecare 6 luni. Din pacate, am auzit fete care au fost prima data in viata lor la ginecolog dupa varsta de 30 de ani.

Sa vedem ce o sa se intample acum, ca am vazut la televizor stirea cu analizele de sange gratuite pentru toata lumea. Chiar si asa, cred ca vor fi destui cei care nu se vor duce sa le faca (de frica, de lene...).

Am mai dat de un lucru interesant zilele trecute: se pare ca s-a descoperit vaccinul impotriva cancerului de col si a altor afectiuni cauzate de cateva tipuri de HPV. Sunt mai multe detalii despre boala si despre vaccin pe www.stopcancerdecol.ro
Sus
Ranga Gabriela

Data înscrierii: 03/Iul/2007
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Iul 06, 2007 2:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aveti dreptate fetelor cu privire la controalele ginecologice , e foarte bine macar odata pe an sa mergem .Eu de exemplu acum incep sa ma pregatesc pt a merge la un control de dupa 1 an de la cea de-a doua nastere .Ce sa va zic ca am in jurul meu cazuri in care nu au fost de ani de zile la un control ,nici nu au un medic cunoscut in domeniu,nici macar nume ce sa mai zic de adresa de cabinet...preturi ..calitate ca si astea conteaza in fond si la urma urmei.Eu zic ca totul pleaca de la Educatie ,Mediu de viata si nu in ultimul rand bani .Am citit si eu despre acel vacin , ce bine ar fi daca ar putea fi administrat foarte curand celor cu deschidere mare la expunerea de a se infecta .
Sus
adelina_luciana

Data înscrierii: 29/Sep/2007
Locație: brasov

MesajTrimis: Sâm Sep 29, 2007 4:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

indicat ar fi cam de 2 ori pe an... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
desyre

Data înscrierii: 23/Feb/2008
Locație: pitesti

MesajTrimis: Sâm Mar 08, 2008 10:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

... femeile se duc la ginecolog ori pt o nastere. ori pb o prob.. nu la un simplu control..
la fel cum fac ca si la stomatologie. Ar treb macar de 2 ori pe an sa faca un control..
romancele vor de multe ori sa se duca la o femeie... dar majoritatea doctorilor in acest domeniu sunt barbati..
Sus
krmen21

Data înscrierii: 03/Mar/2008
Locație: braila

MesajTrimis: Mie Mar 12, 2008 2:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da,si probabil de asta,femeile evita sa se duca la ginecolog.cred ca ar fi mai entuziasmate daca ar sti ca e vb de o 'ginecoloaga'Smile)
Sus
desyre

MesajTrimis: Mie Mar 12, 2008 2:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da, dar eu una nu am auzit de nici un medic ginecolog bun care sa fie femeie.. si nici de un medic chirurg... in general cei care opereaza sunt barbati... numai la oftalmologie sunt femei.
Gandeste-te la Bogdan Marinescu din Bucuresti, care e renumit ca medic ginecolog in toata tzara ..
Sus
krmen21

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 11:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu,una nu am fost niciodata la ginecolog.cred ca am sa ma duc cand o sa am nevoie..
Sus
diana-design

Data înscrierii: 16/Mar/2008

MesajTrimis: Mie Mar 19, 2008 3:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

macar o data pe an sunt de acord si eu ca trebuie sa faci un consult.
vaccinul acela a intrat deja pe piata de ceva timp si costa 450 de lei. trebuie facut la fetele foarte tinere care nu si-au inceput viata sexuala sau si-au inceput-o de curand. nu se stiu prea multe insa despre efectele secundare, am auzit ca au murit 2 fete prin germania si austria parca, foarte probabil din cauza vaccinului si urma sa se faca cercetari sa se stabileasca exact... nu stiu rezultatele pana la urma
Sus
krmen21

MesajTrimis: Mie Mar 19, 2008 3:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da,dar stii cum sunt oamenii..pana nu patesti ceva nu te duci la medic.te simti bine,spui ca totul e in regula si poate ca nu e asa.
Sus
desyre

MesajTrimis: Mie Mar 19, 2008 11:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu nu mi-as face un vaccin care de abia a aparut pe piata.
mersul la ginecologie nu e asa greu, mai greu e pozitia pe scaun.
Sus
krmen21

MesajTrimis: Mie Mar 19, 2008 11:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sunt multe femei pudice care nu se duc din motivul asta,penrtu ca trebuie sa se dezbrace.dar cand nasti,ce faci?te ajuti singura?Smile)
Sus
desyre

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 12:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nasti in pat cu mama si soacra si cu moasa satului :p
Sus
krmen21

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 12:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da,ca sa nu te vada nimeni.
eventual iti pui o patura in cap!
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TopFeminin.ro -> Îngrijirea corpului Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
TopFeminin.ro